30 dużych firm i urządzeń z systemem GNU / Linux

Jeżeli chodzi o szerokie zastosowanie to Linux jest o wiele bardziej popularnym systemem operacyjnym w porównaniu do systemów Windows i Mac OS X.
Linux jest wszędzie, nawet w takich miejscach, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia.
Od maleńkich urządzeń do ogromnych maszyn. Superkomputery są zasilane przez Linuksa. Linux nie więcej jest jak się okazuje „zabawką” w ręku komputerowca.

W tym artykule będziemy omawiać niektóre z tych firm i urządzeń, które napędza system GNU/Linux.

1. Google
Google twórca „Androida”, (który zresztą też jest z rodziny Linuksa), międzynarodowa firma amerykańska oferująca, usługi, które obejmuje wyszukiwanie, „Cloud Computing” (tzw. Chmura) oraz technologie reklamowe online. Google właśnie działa na Linuksie.

2. Twitter
Twitter, „Social Networking” sławny w Internecie, jako witryna mikro blogów, który jest zasilany przez „nix”.

3. Facebook
Facebook, jeden z najbardziej znanych i najczęściej używanych usług „Social Networking” działa na tej samej platformie, co Twitter.

4. Amazon
Międzynarodowa firma amerykańska, która zajmuje się międzynarodowym handlem detalicznym online znajduję się na liście firm bazujących na Linuksie.

5. IBM
IBM (International Business Machine Corporation) firma amerykańska, bardzo znana i która na pewno nie wymaga żadnego wprowadzenia, jest także zasilana przez „nix”.

6. McDonalds
Jest największą na świecie siecią restauracji typu „fast-food”, która wykorzystuje GNU / Linux (Ubuntu).
7. Okręty podwodne
Okręty podwodne w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki są kontrolowane także przez GNU / Linux (Ubuntu).

8. NASA
NASA (National Aeronautics and Space Administration) Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, która prowadzi największe na świecie programy kosmiczne także używa Linuksa w wielu prowadzonych przez siebie programach.

9. Zegarki
Większość z was nawet nie wie, że istnieją na rynku zegarki napędzane przez Linuksa. Zegarki te zostały opracowane przez IBM.

10. Urządzenia mobilne
To prawda, że wszyscy wiedzą, że Linux zasila telefony komórkowe, tablety i Kindle. Jeśli wiadomość jest wiarygodna, to Nokia już niedługo wprowadzi na rynek swój pierwszy telefon napędzany przez system Android.

11. Przestrzeń Kosmiczna
A dokładniej międzynarodowa stacja kosmiczna, którą napędza dystrybucja Linuksa o nazwie (Debian). Debian, jako pierwszy zawitał w kosmosie.

12. Raspberry Pi
Urządzenie (komputer) wielkości Wizytówki przeznaczony dla projektów elektronicznych, ale ma również zastosowanie, jako mini komputer stacjonarny, który jest bardzo energooszczędny, tani i jest w pełni funkcjonalny.

13. Komputery stacjonarne
Choć trochę późno, Linux zanotował znaczący wzrost, jeżeli chodzi o zastosowanie na rynku komputerów stacjonarnych. W szkole i na uczelniach, a także w urzędach Linux jest ma już szerokie zastosowanie.

14. Korporacje
Biura wielkich firm (korporacji) używają Linuksa gdzie Linux zdobywa opinię najbardziej wydajnego systemu w porównaniu do innych alternatyw.

15. New York Stock Exchange
New York Stock Exchange (NYSC), czyli Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych druga, co do wielkości obrotów giełda świata opiera się wyłącznie na systemie Linux.

16. Kontrola ruchu
Linux okazał się najlepszy, jeżeli chodzi o system kontroli ruchu w większości krajów. Mówimy tu o ruchu drogowym jak i też ruchu lotniczym.

17. Projekty jądrowe
Jeśli chodzi o projekty nuklearne ambitny i najbezpieczniejszy system na Świecie, Linux jest najlepszym rozwiązaniem (Chyba nie zostawilibyście kontroli nad bronią jądrową w rękach MS Windows?  ). Jednym z takich systemów jest system QNX, który ostatnio został przejęty przez Blackberry Ltd.

18. Pociągi „Bullet”
Japońskie pociągi „Bullet” jeżdżą z prędkością 240-320 km / godz. I są najszybszymi pociągami świata. Cały system monitoringu pociągów, konserwacji, planowania i kontrolingu jest oparty na Linuksie.

19. Tianhe-2
Najszybszy superkomputer świata, Chiński Tianhe-2, który jest zdolny do wykonywania 33,86 petaflopów operacji na sekundę napędzany jest systemem KylinOS, Linux w oparciu o System operacyjny UBUNTU.

20. Hosting www
Więcej niż 70% firm Hostingowych i usługodawców bazuje na Linuksie. Chociaż statystyka ta jest trudna do udowodnienia, to to są szacunkowe wyliczenia, które bazują na popycie i sprzedaży sprzętu kompatybilnym lub zaprojektowanym pod platformę Linux.

21. Pociski i broń
Pociski i broń masowego rażenia nowej generacji jest systematycznie unowocześniana, i coraz bardziej inteligentna. Linux także jest wykorzystywany na tym polu. Jak dotąd wojsko nie znalazło nic bezpieczniejszego i bardziej odpowiedniego do zastosowań militarnych.

22. Hakerzy
Hakerzy czy to grupy etyczne, czy nie-etyczne woli Linuksa od innych platform. Dostępność różnych narzędzi, architektura, bezpieczeństwo, techniki radzenia sobie z poszczególnymi zabezpieczeniami inteligentnie i przy pełnej kontroli czyni Linuksa idealnym wyborem dla hakerów.

23. Inne znane branże na świecie
Wikipedia, Pizza Hut, przemysł lotniczy, parlamenty państw, np. takich jak Francja używają Linuksa.

24. Usługi pocztowe i banki
Amerykańskie Usługi pocztowe oraz sektor bankowy w większości krajów używają Linuksa.

25. Edukacja
Szkoły, uczelnie i uniwersytety w Rosji, Niemczech, na Filipinach, Gruzji, Szwajcarii, Włoch, Indii specjalnie Tamil Nadu używają Linuksa nawet do podstawowej edukacji komputerowej.

Dostępność konkretnej dystrybucji Linux dla każdego zadania sprawia, że Linux jest najbardziej poszukiwaną platformą. Dystrybucja „Edubuntu” jest specjalnie opracowaną dystrybucją przeznaczoną dla pracowni komputerowych z edukacyjnego punktu widzenia. (Kiedyś RedHat wykorzystano do celów szkoleniowych.)

26. Kinematografia
Dla tych, którzy myślą, że Linux nie jest odpowiedni do edycji graficznej należy wspomnieć, że Oscarowe hity takie jak „Titanic” i „Avatar” były edytowane i opracowane graficznie przy użyciu tylko i wyłącznie systemu GNU/Linux i dostępnych na niego narzędzi. Ponadto kamery wideo w dzisiejszych czasach są napędzane nie, czym innym jak Linuksem.

28. Sieci Komputerowe
„Cisco Systems”, gigant, który oferuje w swoich usługach dla firm zapory sieciowe, przełączniki, koncentratory, oprogramowanie wspomagające zarządzanie sieciami komputerowymi oraz wiele innych produktów i usług związanych z teleinformatyką także bazuje całkowicie na GNU/Linux.

29. Samochody
Ostatnio, opracowano i prezentowano samochody, w, których Linuks również znalazł zastosowanie. Produkcja bardziej inteligentnych samochodów, które mogą lepiej pracować w trudnych warunkach, z wykorzystaniem „nix” jest w tym przypadku najlepszym wyborem.

30. Przyszłość robotyki
Linux jest definitywnie przyszłością, gdy robotyka ma być ściśle związana z wojskiem i bezpieczeństwem i gdzie nie ma miejsca dla jakichkolwiek wad i usterek gdyż od tego zależy ludzkie życie.

Lista się ciągnie wręcz w nieskończoność i można by było wymieniać dalej bez końca. Do tego wszystkiego należy dodać, że wciąż rośnie grupa użytkowników Linuksa. Tutaj zostały wymienione te bardziej znane, z którymi za pewne mieliście już jakąś styczność.
Nasuwa mi się tutaj pytanie: Skoro te wszystkie firmy oraz urządzenia mogą być napędzane przez Linuksa to, co leży na przeszkodzie by i twój personalny komputer był napędzany przez tą właśnie platformę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.