11% Użytkowników Windows XP przejdzie na GNU/Linux.

Według przeprowadzonej ankiety przez „Tech Pro Research” 11% instytucji biorących udział w ankiecie i aktualnie używających systemu operacyjnego MS Windows XP przejdzie na GNU/Linux, gdy w Kwietniu tego roku zakończy się wsparcie przez Microsoft dla jednego a ich najbardziej udanego produktu, jakim jest Windows XP.
Liczba zdecydowanych na taki krok to 641 instytucji. Jako uzasadnienie dla swojej decyzji wymieniano: Oszczędność, bezpieczeństwo, stabilność i wciąż rosnącą popularność „wolnego oprogramowania” oraz przede wszystkim bardzo dobrą reputację w świecie biznesu.

Co więcej najbardziej szokującym wydaje się decyzja 37% ankietowanych, którzy mają zamiar używać Windows XP nawet po zakończeniu wsparcia. Kolejne 40% ankietowanych uważa, że skoro wszystko „działa jak należy” to nie ma potrzeby zmian, a 39% pozostałych twierdzi, że oprogramowanie, jakiego obecnie używają jest ściśle zależne od tego właśnie systemu (Windows XP).
Dane pochodzące od „Net Applications” firmy analitycznej wskazują, że prawie jedna trzecia użytkowników komputerów personalnych to użytkownicy systemu Windows XP – to prawie trzy razy więcej jak użytkowników Windows 8.

Po zakończeniu wsparcia bezpieczeństwa dla Windows XP system ten stanie się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju ataki. Wszystkie istniejące i nowo odkryte luki bezpieczeństwa nie będą łatane.

Niektóre instytucje rządowe już przedsięwzięły kroki w celu wprowadzenia zmian i tak dla przykładu całe niemieckie miasto Monachium przeszło na GNU/Linux oraz dystrybuuje darmowe kopie systemu Linux Ubuntu wśród swoich mieszkańców.
Francuska żandarmeria również przeszła na GNU/Linux, a rząd Wielkiej Brytanii jest w trakcie podejmowania decyzji o przejściu na „wolne oprogramowanie”.

Może już najwyższy czas iść a przykładem i zwrócić uwagę na coś, co jest pod ręką już jakiś czas. Coś, co zdominowało serwery, oraz rynek urządzeń mobilnych, coś, co napędza większość urządzeń w naszych gospodarstwach domowych i co steruje praktycznie wszystkimi Superkomputerami na Świecie.
To coś jest reprezentowane najczęściej przez jedno słowo: LINUX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.